Choroby zboża podsumowanieSkuteczne działania w profilaktyce chorób zbóż

Wyniszczające choroby zbóż są ogromnym problemem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Niektóre z nich, takie jak zaraza przez tiofanat metylowy oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się o wiele bardziej zaawansowane symptomy, bo jedynie w ten sposób można mieć szansę uchronić potencjał plonu. Wykorzystanie ochronnych rozwiązań intensyfikujących trwałość zboża przez gospodarza w dobrym czasie ma prawo pomóc w zapobieganiu wielu zagwozdkom chorobowym.

Obrona zboża przed chorobami - sprawdzone działania profilaktyczne

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest w wielu przypadkach o wiele bardziej efektywne oraz ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź też innego zboża warto się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy niektóre z tych najbardziej istotnych, które należałoby wdrożyć, by choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie generowały większego problemu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• inspekcja obecności azotu,

• środki zabiegi fungicydowe grzybobójcze na pszenice.

Szczególnie właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest ważne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem perfekcyjnych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zbóż ozimych ma w gruncie rzeczy ogromne znaczenie.

Zbyt wysokie dawki i wskaźniki żyzności azotu mogą wywoływać nadmiernie grube, bujne drzewostany, które mogą mieć obniżoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon o wiele bardziej podatnym na choroby dolistne, czy też inne typu fungicydy. Jest to zwłaszcza prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty sadzenia, zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku i wybór produktów o większej odporności lub też akceptacji na koronne szkodniki i schorzenia, takie jak karłowatość objawy może pomóc zminimalizować niebezpieczeństwo znacznych strat. Główna forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto również zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz większą renomą tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników ceniony jako wydajna forma asekuracji.

Komentarze: 1


noavatar.png
Orlik 2019-12-07

Zaraz niezupełnie rok po ożenku dożyliśmy rodzicielami cudownej córuni, a po dwóch latach chłopca.

Najnowsze artykuły:

Top